کد دعای فرج برای وبلاگ

سیگار الکترونیکی ؛ ترفندی جدید

سیگارهای الکترونیکی در سال 1977 در کشور چین تولید شد و طولی نکشید که در این کشور و کشورهای برزیل ، کانادا ، فنلاند ، اسرائیل ، لبنان ، هلند ، سوئد ، ترکیه ، انگلیس و ایران به فروش رسید و هم اکنون با اینترنت و ماهواره به کمک قاچاق کالا در کلیه کشورهای جهان در دسترس است .

این سیگارها شامل سه قسمت اصلی می باشد . بدنه آن استوانه ای است و ظاهری شبیه سیگار دارد . کارتریج یا محفظه حاوری مایه نیکوتین دار ، دستگاه الکترونیکی کوچک یا افشانه ساز که وظیفه تولید بخار آب سرد را که شبیه دود است بر عهده دارد . فرد با هر پکی که به شبه سیگار می زند محلو حاوی نیکوتین را به صورت بخار سرد (مانند مه) به دهان خود می برد و دود یا مه تولید شده ظرف چند ثانیه در هوا ناپدید می شود .

-سیگارهای الکترونیکی مثل سایر مواد دخانی خاصیت اعتیاد اور و بیماری زایی دارد . چرا که ماده اصلی موثر در سیگارهای واقعی ، یعنی نیکوتین را در خود دارند که بدین ترتیب یکی از عوارض مهم سیگار با این روش به طور کامل کنترل نمی شود .

-نیکوتین ماده ای سمی و کشنده است و اصلی ترین ماده ای که باعث اعتیاد سیگاری ها می شود .

-به طور معمول غیر از نیکوتین حدود 18 ماده دیگر نیز (که موادی همچون پروپلین گیلکول ، اسانس گلیسرول ، بوتیل، والرات ، بنزیل، بنزوات و غیره از آن جمله هستند ) تشکیل شده است که در این میان حلال هایی مانند پروپیلن گلیکل و خصوصا حلال دی اتیلن گلیکول وجود دارد که این حلال در صنعت برای ساخت ضد یخ استفاده می شود و خود می تواند عامل سرطان زا به حساب آید .

-نکته مهم در خصوص سیگار الکترونیک این است که به طور کلی هر چیزی که باعث ترویج فرهنگ استفاده از دخانیات می شود آثار سوئی دارد به ویژه در نسل جوان منجر به این می شود که تمایل مصرف دخانیات افزایش پیدا کند .

-وابستگی به نیکوتین با این روش از فرد گرفته نمی شود . هر چند این محصول به عنوان یک روش ترک سیگار تبلیغ می شود اما این نوع سیگار روشی برای ترک سیگار نیست بلکه دستگاهی است که با مکانیسم حرارتی با موادی که به احتمال زیاد ممکن است بسیار سمی تر از سیگار باشد نیکوتین قابل توجهی را وارد بدن کند .

-این سیگار به دلیل بهره مند بودن از تبلیغات مبنی بر بی خطر بودن کامل ، خود می تواند اثر عکسی داشته باشد و افراد غیر سیگاری را کم کم به مصرف سیگار معتاد سازد .

-از طرفی مصرف این نوع جانشین ماهیت عادت به کشیدن سیگار را از بین نمی برد .

-سیگار الکترونیکی از طرف سازمان بهداشت جهانی (WHO) اداره غذا و داروی امریکا (FDA) و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشور مورد تائید نمی باشد  

د. - براساس مواد 3 و 4 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات کشور :

هر نوع تبلیغ ، حمایت و تشویق مستقیم و غیر مستقیم و یا تحریک افراد به استعمال دخانیات اکیدا ممنوع است.

ماده 10- انجام هرگونه تبلیغات مغایر با این قانون و آیین نامه اجرایی آن ، جرم و مستوجب مجازات از پانصد هزار ریال تا پنجاه میلیون ریال جزای نقدی است . دادگاه مکلف است علاوه بر مجازات دستور جمع آوری محصولات مورد تبلیغ را صادر نماید