X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

کد دعای فرج برای وبلاگ

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمود صلاحی در این مراسم که در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار شد، ضمن گرامیداشت این روز اظهار داشت: همراهی اصناف در دوران قبل از انقلاب با امام راحل(ره) مثال زدنی، در زمان انقلاب اسلامی، بی نظیر و در دوران دفاع مقدس عاشقانه و قابل تقدیر بود.
وی افزود: در زمان هشت سال جنگ تحمیلی، اصناف هم به مردم در تامین احتیاجات آنان کمک می کردند و هم پشتیبانی از جبهه ها و رزمندگان اسلام را به عهده داشتند که این همراهی در هیچ کجای دنیا دیده نشده و نخواهد شد.
صلاحی اصناف را رکن اصلی رفع مشکل تامین و توزیع کالا در کشور دانست و گفت: در شرایطی که ما در تحریم اقتصادی از سوی غرب قرار گرفته ایم، اصناف باید با تدبیر و حوصله برای خنثی سازی این تحریم ها اقدام نمایند.
استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: بازار یک رکن اساسی در اقتصاد اسلامی است که بازاریان باید علاوه بر پویا نگه داشتن آن، متدین و باوقار باشند و مسائل شرعی را به صورت جدی رعایت کنند.
وی با بیان اینکه بازاریان در گذشته به فراگیری اصول و مبانی تجارت از دیدگاه اسلام مبادرت می ورزیدند، تصریح کرد: بازاریان در حال حاضر نیز منشا خیرات و برکات فراوانی برای جامعه و دستگیری از نیازمندان هستند و باید همچنان این رویه را ادامه دهند.
صلاحی افزود: در این میان وظیفه این قشر در استانی که منتسب به امام رضا(ع) می باشد، سنگین تر است و باید در مورد رعایت دستورات شرع در زمینه تجارت و مراعات با مردم زبانزد باشند.
استاندار خراسان رضوی در ادامه به دستگاه های اجرایی توصیه کرد تا نهایت تعامل و همکاری را با اصناف داشته باشند و برای رفع مشکلات آنان مطابق با قوانین اقدام نمایند.
وی همچنین از اصناف خواست که طبق سفارش پیامبر(ص) به امیرالمومنین(ع) در راستای رعایت حال مردم بیش از پیش تلاش کنند.
علی صفرزاده رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: هم اکنون 190 هزار واحد صنفی در استان مشغول فعالیت اند که از این تعداد 100 هزار واحد در مرکز استان و بقیه در شهرستان ها وجود دارند.
وی افزود: این واحدهای صنفی در قالب 500 اتحادیه صنفی، 25 مجمع امور صنفی و در 540 رسته شغلی ساماندهی شده و 440 هزار نفر در این بخش مشغول به فعالیت اند که این رقم 25 درصد اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.
صفرزاده خاطر نشان کرد: 60 درصد این اصناف، توزیعی و 40 درصد، تولیدی می باشند که سهم اشتغال بخش تولید 60 درصد و سهم اشتغال بخش توزیع و خدمات 40 درصد می باشد.
وی اظهار داشت: 17 دستگاه اجرایی مرتبط وظیفه ساماندهی فضای کسب و کار و نظام مندسازی اصناف را به عهده دارند و همچنین هشت دستگاه، متولی صدور صلاحیت برای واحدهای صنفی می باشند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در ادامه ضمن تشریح عملکرد این سازمان در سال گذشته افزود: از مجموع اصناف فعال در مشهد، 147 هزار واحد صنفی با اتحادیه های خود به صورت ملت کارت با یکدیگر در ارتباط اند و پرونده 90 هزار واحد صنفی مستقر در مشهد تا کنون در سامانه ثبت شده است.
صفرزاده گفت: از مجموع واحدهای صنفی فعال در مشهد 77 درصد دارای پروانه می باشند و پنج درصد نیز متقاضی جا به جایی پروانه کسب خود هستند.
وی در پایان با بیان اینکه در سال 91 پروانه های کسب به صورت الکترونیک و جیبی صادر می شود اظهار داشت: تا پایان امسال تمامی واحدهای صنفی دارای پروانه کسب خواهند شد.
گفتنی است در پایان این مراسم از تعدادی از واحدهای صنفی برتر استان با حضور استاندار تقدیر شد./