X
تبلیغات
رایتل

کد دعای فرج برای وبلاگ

یک راهنمای جمع وجور برای اینکه بدانیم...؛
چگونه با «دستگاههای خودپرداز» دوست باشیم!هرچه کاربرد فناوری در زندگی بیشتر می شود، امکان سؤ استفاده دیجیتال نیز بیشتر می گردد. تنها در هفته گذشته سه عملیاتبزرگ سرقت از خودپردازها در نیویورک شناسایی شد که سرقتهایی چند میلیون دلاری انجام داده بودند. در این مقاله با آنچه برای مقابله با دزدیده شدن اطلاعاتتان در هنگام استفاده از خودپردازها نیاز دارید، آشنا می شوید.

شروع ماجرا

هنگامی که «نیک مک گلین» در آپریل گذشته پشت دستگاه خودپرداز قرار گرفت تا از آن استفاده کند، متوجه آیینه ای شد که در مکان غیر معمولی نصب شده بود. به گفته وی، آیینه درست در بالای صفحه کلید قرار گرفته بود. وی می گوید: «وقتی با انگشت آن را فشار دادم آیینه به سمت داخل رفت. پس از آن قسمت ورودی کارت را فشار دادم که آن هم باز شد. پشت هر کدام از آنها دستگاهی برای ضبط وجود داشت.» بدین ترتیب وی دستگاهی را کشف کرد که اطلاعات کارت و گذرواژه ها را سرقت می کرد.

... و اما دستگاه

تنها با حدود 300 دلار می توان نمونه ساده ای ازاین دستگاه های سرقت اطلاعات ساخت. لوازم مورد نیاز هم عبارتند از یک وسیله مغناطیسی که قادر به خواندن اطلاعات کارت است و یک دوربین مخفی که روی صفحه کلید تنظیم شده باشد. اولی اطلاعات روی کارت و دومی گذرواژه را به دست می آورد. با استفاده از این اطلاعات، سارق می تواند نمونه ای تقلبی و از جنس پلاستیک از کارت بسازد و با گذرواژه ای که بوسیله دوربین به دست آورده از حساب پول برداشت کند. وی همچنین می تواند بدون ساختن کارت و تنها با استفاده از اطلاعات حساب، به خرید در اینترنت بپردازد. تمام اطلاعاتی که از این طریق به دست می آید در یک کارت حافظه ذخیره می شود و یا به لپ تاپی که در همان نزدیکی مخفی شده ارسال می گردد و یا حتی ممکن است از طریق فناوری بی سیم به رایانه دیگری منتقل شود.
در برخی موارد، ممکن است دستگاه سرقت اطلاعات در خودپرداز کناری جاسازی شده و علامت «خارج از سرویس» روی آن نصب شده باشد. اما در حقیقت این خودپرداز تقلبی به خودپرداز اول متصل است و می تواند اطلاعات آن را به دست آورد؛ در چنین مواردی، مشتری پول و رسید خود را دریافت می کند و به نظر می رسد که هیچ اتفاقی نیفتاده است.

آمار چه می گوید؟

آمار دقیقی از تعداد این نوع دستگاه سرقت اطلاعات در دست نیست. تنها در طی یک هفته، سه نمونه در واشنگتن کشف شد و چهار نفر نیز به جرم نصب این دستگاه ها بازداشت شدند. دو میلیون دلاری که از این طریق دزدیده شده بود به حسابها بازگردانده شد.
کریستین هولوز، سخنگوی یکی از بانکهایی که مورد دستبرد قرار گرفته، می گوید: «باید از این سارقان تشکر کرد. آنها نقاط ضعف را به ما نشان دادند. آنها به تیم تحقیقات امنیتی ما نشان دادند که باید روی چه مواردی تمرکز کنند.»
وی می افزاید: «متأسفانه موانع کمی پیش روی سارقان وجود دارد که بتواند مانع از ورود آنها به سیستم شود.»

آسان و بی دردسر

سارقان می توانند با یک جستجوی اینترنتی ساده، کمی هزینه برای خرید لوازم مورد نیاز و صرف چند روز برای نصب این دستگاه ها مبالغ هنگفتی به دست بیاورند. از آنجایی که این دستگاه ها از منابع مختلفی تهیه و به یکدیگر متصل می شوند، بندرت پیش می آید که شبیه به یکدیگر باشند. برای مثال، ممکن است از یک تلفن همراه به عنوان دوربین استفاده شود. سارقان تمایل چندانی به ساخت یک دستگاه تمیز و مرتب ندارند. برای آنها همین که این دستگاه پیش از اینکه کشف شود، چند روزی کار کند کافی است.

چگونه باید این نوع دستگاه ها را تشخیص داد؟

تنها کافی است کمی دقت داشته باشید، اگر متوجه شدید وسیله ای غیرعادی به خودپرداز وصل شده باید آن را یک هشدار تلقی کنید. خودپردازها معمولاً در تمام بانکها به یک شکل هستند، پس اگر متوجه بخشی غیر عادی در آن شدید از آن استفاده نکنید و مورد مشکوک را به اطلاع مسؤولان بانک برسانید.پیش از اینکه کارت خود را درون خودپرداز قرار دهید، ظاهر آن را با دقت بررسی کنید. بیشتر سارقان دوربین را به نحوی قرار می دهند که روی صفحه کلید نظارت داشته باشد. زاویه هایی را که ممکن است دوربین در آنجا قرار گرفته باشند کنترل کنید. به بخش ورودی کارت دقت کنید، این بخش نباید دارای هیچ برآمدگی اضافی باشد. دقت کنید که صفحه کلید برجسته تر از سطح دستگاه نباشد. آیینه ها هم باید شما را نسبت به سلامت خودپرداز مشکوک کنند. بخشهای اضافی نصب شده روی خودپرداز مانند سبد ویژه روزنامه هم می تواند مکانی برای مخفی کردن دوربینهای کوچک باشد. اگر در میان چند دستگاه خودپرداز دستگاه متفاوتی نصب شده باشد، باید توجه شما را به خود جلب کند. تا زمانی که نسبت به آن دستگاه شناخت کاملی به دست نیاورده اید، از آن سری خودپردازها استفاده نکنید.
نکته آخر اینکه در زمان تایپ گذرواژه، تمام انگشتانتان را روی صفحه قرار دهید تا در صورت وجود دوربین هم به دست آوردن گذرواژه شما دشوار گردد.

منبع